Aptauja par WRC-15

Aptaujas mērķis bija apzināt Latvijas elektronisko sakaru nozares pārstāvju viedokļus par 2015. gada Pasaules Radiosakaru konferences WRC-15 darba kārtības 1.1. un 1.2. punktu. Informāciju izmantoja Latvijas pozīcijas definēšanai.

Gatavošanās Starptautiskās telesakaru savienības 2015. gada Pasaules Radiosakaru konferencei (WRC-15). WRC-15 darba kārtības 1.1. un 1.2. punkts

VAS Elektroniskie sakari (turpmāk - VAS ES) sniedz informāciju par gatavošanos Starptautiskās telesakaru savienības (ITU) 2015. gada Pasaules Radiosakaru konferencei (WRC-15) un WRC-15 darba kārtības 1.1. un 1.2. punktu.

Pasaules Radiosakaru konferenci (WRC) sasauc reizi trīs četros gados, un to organizē Starptautiskās Telesakaru savienības Radiosakaru sektors (ITU-R). Šajās konferencēs ITU dalībvalstu sakaru administrācijas vienojas par būtiskiem lēmumiem, kas sekmē pasaules radiosakaru nozares attīstību, radiofrekvenču spektra harmonizētu izmantošanu dažādiem radiosakaru dienestiem visos ITU reģionos turpmākajos gados (saskaņā ar ITU pasaule ir sadalīta trīs sakaru reģionos). Konferencēs pieņemtie lēmumi veido radiosakaru nozares darbību reglamentējošo pamatdokumentu – ITU Radionoteikumus, kas nosaka radiofrekvenču spektra sadalījumu radiosakaru dienestiem un regulatīvos radiofrekvenču spektra izmantošanas nosacījumus pasaules līmenī.

Katrā konferencē tiek izstrādāta darba kārtība nākamajai konferencei. Tehniskos pētījumus veic pastāvīgi strādājošās ITU-R pētījumu grupas laika posmā līdz plānotajai konferencei, un tie galvenokārt attiecas uz elektromagnētiskās saderības kritēriju noteikšanu starp radiosakaru sistēmām. Konferenču starplaikā veiktās detalizētas izpētes rezultāti konferences sagatavošanas sanāksmē (CPM) tiek apkopoti izvērstā ziņojumā, kuru iesniedz uz nākamo konferenci. Tajā šo ziņojumu apspriež, pieņem lēmumus un attiecīgi groza Radionoteikumus. Latviju Pasaules Radiosakaru konferencēs pārstāv Latvijas Republikas Satiksmes ministrija un VAS Elektroniskie sakari. Nākamā Pasaules Radiosakaru konference (WRC-15) plānota 2015. gada 2.-27. novembrī Šveicē, Ženēvā.

Eiropas valstu reģionālā organizācija, kas nodarbojas ar radiofrekvenču spektra pārvaldības jautājumiem, ir Eiropas pasta un telesakaru konference (CEPT), kurai ir nozares dalībnieces statuss ITU. Pašlaik CEPT apvieno 48 Eiropas valstis, Latvija arī ir šo valstu vidū. Pārstāvot CEPT dalībvalstu intereses, CEPT sagatavo Eiropas kopīgos priekšlikumus par katru WRC darba kārtības punktu, kurus iesniedz izskatīšanai konferencē.

Viens no svarīgākajiem WRC-15 darba kārtības jautājumiem ir noteikt papildus frekvenču joslas starptautiskajiem mobilajiem sakariem (IMT), tajā skaitā arī RLAN, nākamajiem 10 līdz 15 gadiem. Termins IMT aptver 3G, 4G un 5G bezvadu platjoslas sistēmas. Mobilie sakari ir mūsu dzīves ikdienas sastāvdaļa, un tos raksturo strauja attīstība - lieli datu pārraides ātrumi un jauni lietojumu veidi. Ir svarīgi nodrošināt šīs attīstības turpinājumu un mobilo sakaru sistēmu piekļuvi pietiekamam radiofrekvenču spektra resursam. Mobilajiem sakariem galvenokārt izmanto frekvences ap 1-2 GHz. Augstāku frekvenču izmantošana sola platākas spektra joslas, kas nozīmē arī lielākus datu pārraides apjomus. Taču paaugstinot frekvenci, pasliktinās radioviļņu izplatīšanās, tādēļ ir jāpalielina bāzes staciju blīvums un pieaug tīklu izbūves izmaksas. Frekvenču joslu noteikšana IMTdod signālu iekārtu ražotājiem un standartizācijas organizācijām par frekvenču joslām, kuras nākotnē izmantos mobilās sistēmas, lai laicīgi varētu uzsākt tehnisko standartu un iekārtu izstrādi.

2012. gada Pasaules Radiosakaru konferencē tika pieņemti šādi darba kārtības punkti, kas saistīti ar radiofrekvenču iespējamo noteikšanu IMT, 2015. gada konferencei:

1.1. Izskatīt papildus spektra sadalījumus mobilajam dienestam uz primāra pamata un noteikt papildus frekvenču joslas starptautiskajiem mobilajiem sakariem (IMT) un saistītās regulējuma procedūras, lai veicinātu zemes mobilos platjoslas pielietojumus saskaņā ar 233. Rezolūciju (WRC-12);

1.2. Izstudēt ITU-R pētījumus atbilstoši 232. Rezolūcijai (WRC-12) par 694-790 MHz joslas izmantošanu mobilajam, izņemot gaisa kuģniecības mobilajam dienestam, pirmajā ITU reģionā un veikt atbilstošus pasākumus.

CEPT konferences sagatavošanās grupa (CPG) ir izveidojusi CPG PTD darba grupu, kas izskata WRC-15 darba kārtības 1.1. un 1.2. punktu, un veic attiecīgos tehniskos pētījumus. Kad jautājumu izpēte tuvosies noslēgumam, CPG PTD būs pienākums izstrādāt projekta dokumentu Eiropas kopīgiem priekšlikumiem (EKP) par minētajiem darba kārtības punktiem. Izstrādātie EKP vēl būs jāapstiprina CPG. Kad EKP tiks apstiprināti, CEPT dalībvalstīm būs pienākums norādīt vai tās parakstīs šos atsevišķos EKP.

ITU līmenī minētos darba kārtības punktus izskata WRC-15 sagatavošanas sanāksmes (CPM15) izveidotā apvienotā pētījumu grupa JTG 4-5-6-7, kas ir atbildīga par WRC-15 1.1. un 1.2. punkta konferences sagatavošanās sanāksmes ziņojumu izstrādi. CPM ziņojumi ir konferences galvenie dokumenti sakaru administrācijām, uz kuru pamata tās lems par konferences jautājumiem. Konferences sagatavošanās darbā ir iesaistītas arī Eiropas Komisijas (EK) darba grupas.

Konsultācijas var saņemt:

Guntis Ancāns - Eksperts publisko sauszemes mobilo radiosakaru jautājumos

Tālr.: +371 67 333 034 (Lietvedība)

E-pasts: guntis.ancans@vases.lv