2024. gadu mēs, VAS “Elektroniskie sakari” (VAS ES), uzsākām ar projektu “5G sistēmu attīstība dzīvību un sabiedrības veselības aizsardzībai Rīgā – “5G4LIVES*”. To īstenosim Rīgas pašvaldības aģentūras “Rīgas digitālā aģentūra” vadībā sadarbībā ar Turīnas pašvaldību, Turīnas politehnisko institūtu, Vefresh un telekomunikāciju uzņēmumiem “Latvijas Mobilais telefons” un Itālijas uzņēmumu “Windtre”.
Divu dienu seminārā, kas 29. un 30. janvārī norisinājās Rīgas domē, projekta dalībnieki pārrunāja jautājumus, kas ir saistīti ar pašvaldības policijas optimālu ārkārtas situāciju pārvaldību un uz datiem balstītu prognozēšanu, izmantojot automātisku riska zonu novērtējumu. Projekta dalībnieki tika iepazīstināti ar projekta darba pakām un uzdevumiem, sasniedzamajiem rezultātiem un iepazinās ar partneriem, kā arī devās uz Ķīšezeru, lai vērotu glābšanas darbus uz un zem ledus, tai skaitā, izmantojot dronus.
Trīs gadu gaitā tiks izveidots un nodrošināts vides un publiskās ārtelpas monitorings ar autonomu dronu tehnoloģiju palīdzību. Projekta galvenais mērķis ir paaugstināt sabiedrības drošību Ķīšezera un Vecāķu pludmales teritorijās, kā arī Turīnas piepilsētas kalnu apvidū. Lai paaugstinātu sabiedrības un apkārtējās vides drošību, teritoriju uzraudzīs autonomi droni, izmantojot 5G tīklu, reālā laikā raidot signālus atbildīgajām institūcijām.
VAS ES galvenais uzdevums būs:
- veikt pētījumu par būtiskajām minimālajām 5G mobilo sakaru tīkla pārklājuma un veiktspējas tehnisko parametru prasībām B-VLOS (Beyond Visual Line of Sight) BPL (bezpilota lidaparātu) lidojumu veikšanai;
- izstrādāt harmonizētu metodiku būtisko 5G tīkla pārklājuma un veiktspējas tehnisko parametru praktiskajiem mērījumiem un testēšanai izmantojot BPL, noteiktos gaisa koridoros;
- izveidot tehnisko risinājumu uz BPL bāzes praktisko mērījumu veikšanai;
- veikt praktiskos mērījumus paredzētajās BPL darbības zonās, atbilstoši izstrādātajai metodikai, lai verificētu izveidotā 5G tīkla pārklājuma un veiktspējas tehnisko parametru atbilstību izvirzītajām būtiskajām prasībām un atbilstību teorētiskajiem aprēķinu rezultātiem. Tajā skaitā, pārbaudīt un novērtēt vai vasaras/ ziemas sezonas ietekmē 5G pārklājumu un veiktspēju, ņemot vērā, ka BPL pilotēšana ir paredzēta virs ūdeņiem, kur ūdens virsma var būt šķidrā/cietā agregātstāvoklī.
*Projektu “5G sistēmu attīstība dzīvību un sabiedrības veselības aizsardzībai Rīgā – “5G4LIVES”” līdzfinansē Eiropas Savienības programma “Connecting Europe Facility Digital”, saskaņā ar dotācijas līgumu Nr. 101133716.
Eiropas Savienība neatbild par publikācijas un vietnes saturu.