Mēs, VAS “Elektroniskie sakari” (VAS ES), esam valsts kapitālsabiedrība, kas nodrošina valsts ierobežoto resursu - radiofrekvenču spektra un numerācijas pārvaldību. Papildus Elektronisko sakaru likumā deleģētajām funkcijām kā akciju sabiedrība nodrošinām komercdarbību un piedāvājam nozares pieprasījumam un vajadzībām atbilstošus komercpakalpojumus un produktus.
Mēs radām priekšnosacījumus elektronisko sakaru tirgus attīstībai atbilstoši sabiedrības un valsts interesēm, ikdienas darbā, pieturoties pie izvirzītajiem uzņēmuma mērķiem, vērtībām, misijas un vīzijas.
Par paveikto esam saņēmuši dažādas trešo pušu atzinības un novērtējumu:
ISO Sertifikāti
Mūsu paveiktais pakalpojumu un kvalitātes vadības sistēmas uzlabošanā novērtēts ar ISO 9001:2015 sertifikātu, informācijas drošības vadības sistēma ir sertificēta ar ISO 27001:2013 sertifikātu, savukārt, energopārvaldības sistēma ir sertificēta ar ISO 50001:2018 sertifikātu.
Pasaules Dabas fonda Zaļā biroja apliecinājums
par īstenoto vides pārvaldības sistēmu, lai ilgtermiņā uzlabotu biroja rādītājus vides jomā, samazinātu mūsu kopējo resursu patēriņu un ekoloģiskās pēdas nospiedumu un kopumā veicinātu ilgtspējīgāku uzņēmuma darbību.
''Ģimenei draudzīga darbavieta'' statuss
Programmas mērķis ir sekmēt tādas darba vides kultūras attīstību Latvijā, kas ir empātiska, cilvēcīga un saprotoša, vienlaikus piedāvājot instrumentus gan esošās darba vides novērtējumam, gan finansiālu palīdzību dažādu atbalsta pasākumu ieviešanā darbiniekiem.
Zelta statuss kustības ''Dažādībā ir spēks'' novērtējumā
Kustības mērķis ir veicināt toleranci pret dažādību Latvijas uzņēmumos, organizācijās, institūcijās un darba tirgū kopumā, kā arī veidot Latvijas iedzīvotājos izpratni par dažādības jēdzienu un dalīties ar labās prakses piemēriem.
Ilgtspējas indeksa Zelta kategorija 2024
Šis indekss ir starptautiski atzīts stratēģiskās vadības instruments, kas balstīts starptautiski atzītā metodoloģijā un palīdz Latvijas uzņēmumiem diagnosticēt savas darbības ilgtspēju un korporatīvās atbildības līmeni.
Iniciatīva ''Nulles tolerance pret korupciju''
Pievienojoties iniciatīvai, esam apliecinājuši vēlmi ieviest un sekmēt atklātības principus, īstenot pretkorupcijas politikas un procedūru ieviešanu un publiskošanu uzņēmumā un uzņēmējdarbības vidē kopumā.
Kvalitātes inovāciju balva 2019
Šo prestižo, starptautisko apbalvojumu Publisko pakalpojumu inovāciju kategorijā saņēmām par savu izgudrojumu - radiomonitoringa programmatūru ''Skudra''.
Esam uz klientu vērsta organizācija, kas atbilstoši savai kompetencei sniedz mūsdienu prasībām atbilstošus augstas kvalitātes pakalpojumus – nodrošina ierobežoto resursu (radiofrekvenču spektra un numerācijas) kvalitatīvu pārvaldību.
Radiofrekvenču spektrs ir ierobežots sabiedrisks resurss, kam ir būtiska sociālā, kultūras un ekonomiskā vērtība. Izmantojot radiofrekvenču spektru, tiek nodrošināti dažādi sabiedrībai svarīgi pakalpojumi un funkcijas, piemēram, radio un televīzijas apraide, publiskie un privātie mobilie sakari, fiksētie un satelītsakari, aviācijas, kuģniecības, glābšanas dienestu, valsts aizsardzības, policijas un neatliekamās palīdzības sakari u.c.
Radiofrekvenču pārvaldīšanas uzdevumu realizējam, sniedzot elektromagnētiskās saderības (EMS) pakalpojumus frekvenču spektra lietotājiem. Tas ir administratīvo un tehnisko pasākumu kopums, kurš ietver radiofrekvenču plānošanu, radiomonitoringu, iekārtu parametru mērījumus, nesankcionētas spektra lietošanas un radioiekārtu darbības traucējumu novēršanu, priekšlikumu izstrādi normatīvajiem aktiem, starptautisko sadarbību, frekvenču koordināciju.
Pakalpojumu nodrošinām, izmantojot automatizēto frekvenču plānošanas Informācijas sistēmu, attālināti vadāmo vienoto fiksētā monitoringa sistēmu Rīgā, Rēzeknē, Valmierā, Liepājā, Ventspilī, Daugavpilī un specializētās mobilā monitoringa mērlaboratorijas darbam visā Latvijā.
Vēl viena uzņēmumam deleģētā funkcija ir numerācijas pārvaldīšana un nodrošināšana. To īstenojam, uzturot numerācijas datubāzi numerācijas pārvaldības vajadzībām un nodrošinot jebkuru pakalpojumu, kas saistīts ar piekļuves nodrošināšanu šajā datubāzē esošajai informācijai un tās apstrādi.
Uzņēmums arī akceptē vai noraida elektronisko sakaru tīklu antenu, radioiekārtu, apraides raidītāju un mobilo sakaru bāzes staciju ierīkošanas tehniskos projektus. Elektronisko sakaru tīklu ierīkošana atbilstoši akceptētam tehniskajam projektam ir priekšnosacījums drošības, veselības, EMS, vides sakārtotības, īpašuma tiesību u.c. prasību nodrošināšanai.
Papildus valsts deleģēto uzdevumu un funkciju nodrošināšanai piedāvājam inženiertehniskos pakalpojumus un profesionālās mācības, kas balstītas uz jau esošo materiāltehnisko resursu, datu bāzu, zināšanu un pieredzes izmantošanu.
VAS Elektroniskie sakari darbojas dabiskā monopola apstākļos, taču kā prioritāra ir izvirzīta privātajam sektoram līdzvērtīgu darbības principu piemērošana, efektīva resursu izmantošana un pārvaldība, augstu drošības standartu nodrošināšana, inovāciju izmantošana un efektīvu ieguldījumu veikšana infrastruktūrā un tehnoloģiskajās iekārtās.
Saskaņā ar Elektronisko sakaru likuma 6. pantu VAS Elektroniskie sakari:
- pārvalda radiofrekvenču spektru un numerāciju, lai nodrošinātu to racionālu un efektīvu izmantošanu;
- sniedz elektromagnētiskās saderības un numerācijas datubāzes nodrošināšanas pakalpojumus;
- plāno radiofrekvenču spektra tehnisko izmantošanu un nosaka radiofrekvences piešķīrumus radioiekārtu darbībai;
- sniedz Regulatoram atzinumu par ierobežoto radiofrekvenču joslu pieejamību un izmantošanas nosacījumiem, kā arī par ietekmi uz radiofrekvenču spektra izmantošanu ierobežotas radiofrekvenču joslas lietošanas tiesību piešķiršanai, termiņa pagarināšanai, nodošanai, iznomāšanai un kopīgai ierobežotas radiofrekvenču joslas izmantošanai;
- piešķir radiosakaru pazīšanas un izsaukuma signālus;
- reģistrē tuvas darbības bezvadu piekļuves punktus;
- Latvijas Republikai saistošos starptautiskajos līgumos noteiktajā kārtībā koordinē un reģistrē radiofrekvences piešķīrumus;
- atbilstoši kompetencei sadarbojas ar kompetentajām citu valstu elektronisko sakaru institūcijām;
- sadarbojas ar elektronisko sakaru nozares starptautiskajām institūcijām un organizācijām un piedalās to darbā, lai veicinātu radiofrekvenču spektra un numerācijas nodrošināšanas pakalpojumu efektīvu izmantošanu;
- veic radiofrekvenču spektra monitoringu un radioiekārtu parametru mērījumus;
- pārbauda pieteikumus par kaitīgajiem radiotraucējumiem radioiekārtu darbībā, noskaidro šo traucējumu avotus un pieņem lēmumu par traucējumu novēršanu;
- pieņem lēmumu par normatīvajiem aktiem neatbilstoši lietotu radioiekārtu darbības pārtraukšanu;
- izsniedz radiofrekvences piešķīruma lietošanas atļaujas;
- izsniedz radioamatieru apliecības;
- saskaņā ar šajā likumā noteikto kārtību akceptē vai noraida elektronisko sakaru tīklu antenu, radioiekārtu, apraides raidītāju un mobilo sakaru bāzes staciju ierīkošanas tehniskos projektus;
- veido un uztur radiofrekvenču spektra un numerācijas datubāzes;
- koordinē radiofrekvenču spektra joslu atbrīvošanu valsts aizsardzības vajadzībām izņēmuma stāvokļa gadījumā;
- sadarbojas radiomonitoringā un radiofrekvenču spektra pārvaldībā valsts aizsardzībai vai drošībai.
Izpildot šā panta pirmajā daļā noteiktās funkcijas, valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" patstāvīgi pieņem lēmumus un izdod administratīvos aktus.
Valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" izdotos administratīvos aktus var apstrīdēt Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrijā.
Valsts akciju sabiedrība "Elektroniskie sakari" par sniegtajiem publiskajiem maksas pakalpojumiem iekasē maksu. Ministru kabinets nosaka valsts akciju sabiedrības "Elektroniskie sakari" sniegto publisko maksas pakalpojumu cenrādi un samaksas kārtību, kā arī tarifu korekcijas gadījumus un kārtību.
Valsts funkciju nodrošināšanai VAS ES ir tiesības pieprasīt un bez maksas saņemt no elektronisko sakaru komersanta, valsts pārvaldes iestādes vai citām personām, kā arī valsts informācijas sistēmām tās funkciju izpildei nepieciešamo informāciju; piekļūt iekārtām, kuras rada vai var radīt kaitīgos radiotraucējumus, apturēt neatbilstoši normatīvo aktu prasībām lietotas radioiekārtas darbību, kā arī pieprasīt, lai tiek uzrādīti atbilstības apliecinājumi vai citi ar elektronisko sakaru izmantošanu saistītie dokumenti; pārtraukt tādu radioiekārtu vai jebkuru citu iekārtu lietošanu, kuras rada vai var radīt kaitīgos radiotraucējumus.
Mūsu misija
Nodrošināt valsts ierobežoto resursu (radiofrekvenču spektra un numerācijas) efektīvu pārvaldību un radioiekārtu ierīkošanas tehnisko projektu akceptēšanu, radot priekšnosacījumus elektronisko sakaru tirgus attīstībai atbilstoši sabiedrības un valsts interesēm, kā arī sniegt augstas pievienotās vērtības un kvalitātes komercpakalpojumus.
Mūsu vīzija
Nozares eksperts - tehnoloģiski inovatīvs, efektīvi un ar peļņu strādājošs uzņēmums, sociāli atbildīgs ar augstu klientu un darbinieku apmierinātības līmeni, ar darba kultūru, kas orientēta uz pārmaiņu vadību un inovācijām.
Mūsu vērtības
VAS ES gadu gaitā izveidotā vērtību sistēma definē uzņēmuma iekšējo kultūru un darbības principus. 2022.–2024. gada Stratēģijas darbības periodam identificētas un izvēlētas tās vērtības, kas palīdzēs īstenot uzņēmuma misiju un vīziju un ilgtspējīgu uzņēmuma attīstību.
- Mērķtiecība - darīt vairāk nekā no mums sagaida, uzņemties iniciatīvu un patstāvīgi strādāt, ievērojot uzņēmuma un individuālos mērķus.
- Atbildība - uzņemties atbildību un strādāt kopīgiem mērķiem uzņēmuma interesēs. Uzticību panāk ar atbildību.
- Sadarbība - cieņpilni sadarboties gan uzņēmuma iekšienē, gan komunikācijā ar ārpasauli.
- Attīstība - strādāt uzņēmuma attīstībai un personīgajai izaugsmei. Pastāvīgi lūkoties un meklēt jaunus izaicinājumus.
- Profesionalitāte - nemitīgi pilnveidoties, paaugstināt kvalifikāciju.
Mūsu stratēģiskais mērķis ir nodrošināt racionālu un efektīvu radiofrekvenču spektra un numerācijas resursu pārvaldi elektronisko sakaru nozarē, pilnveidot radiofrekvenču pārvaldības mehānismu, nodrošināt nepārtrauktu radiofrekvenču spektra uzraudzību un efektīvu frekvenču resursu plānošanu, attīstīt elektronisko atļauju apriti, nodrošināt efektīvāku un ātrāku klientu apkalpošanu, piedāvājot arvien vairāk saņemt pakalpojumus e-vidē.
Stratēģiskais mērķis noteikts ar Ministru kabineta rīkojumu Nr. 207 (Rīgā 2022. gada 23. martā).